Premiéra divadelního představení Švédský stůl
28.02.2020 v 19:00 hod.

A je to tady!
Dlouho očekávaná a připravovaná premiéra divadelního představení Davida Drábka v režii Zdeňka Stejskala s názvem Švédský stůl – tragédie o třech chodech, bude v pátek 28.2.2020 očekávat vaše přijetí. Crazy tragikomedii ve zcela drábkovském stylu můžete zhlédnout ve Velkém sále Městské knihovny T.G.M. Šumperk v 19:00 hodin.

Pod značkou Eagle Performance spouštíme dvě premiéry – Švédský stůl dne 28.2. a s odstupem jednoho měsíce V rytmu tanga dne 28.3., jako vaši reakci na náš prozatím největší divadelní projekt Ďábel proti bohu, po jehož reprízách jste nás žádali o nějaký „méně těžký kalibr“.
Tak – a máte to tady.

Krátká hra Švédský stůl nese podtitul – tragédie o třech chodech. Tento thriller je vybudován na dramatické situaci, že postavy – Rytíř z Vekova, Špička rumová či vaječněkoňaková, Uzený losos porcovaný – budou jednou, respektive poměrně brzy, snězeny. Stylizace postav do jednotlivých pochoutek rautového stolu je inspirována loutkovým divadlem, jindy se Drábek dovolává inspirace filmové a přirovnává Rytíře k samurajovi, neohroženému bojovníkovi. Představa rytíře s mečem, jednohubky s párátkem, je z loutkového divadla. Postavy mluví patetickým jazykem. Groteskní situace je vyvolána již samotným umístěním jednohubkových Gulliverů do říše obrů – kritiků a celebrit kulturního světa apod. Nebo naopak degradací jepičího života jednohubek, ve kterém Rytíř prožije románek se Špičkou, ale jehož základním životním smyslem je projít zažívacím traktem obra.
„Švédský stůl je má verze příběhu nesmrtelné lásky. Hrdě se hlásím k tomu, že mému Romeovi a Julii odpadává z těl těsto, petržel a čokoládová poleva.“
DILIA a David Drábek, kráceno, upraveno

Autor divadelní hry David Drábek (1970), absolvent FF UP v Olomouci založil již na univerzitě spolu s Darkem Králem (1971), autorem hudby, Studio Hořící žirafy, které se specializovalo na žánr moderního kabaretu. David Drábek dramatik se řadí mezi nejvíce uváděné a překládané autory, jako režisér patří k tvůrcům s nepřehlédnutelnou imaginací. Jako autor, režisér a dramaturg spolupracoval s Klicperovým divadlem v Hradci Králové, Divadlem Petra Bezruče v Ostravě a pražským divadlem Minor. Nyní stálým režisérem v Městských divadlech pražských.
Drábkovy texty se vyznačují anekdotičností a epigramatičností. Velkým zdrojem mu je film a televize, jejíž styly s oblibou napodobuje a paroduje ve svých groteskních a kabaretních textech, a jež jsou také stěžejním tématem jeho dramatiky: kýč, mediální svět, masová a komerční kultura.

Režie příběhu nesmrtelné lásky na rautovém stole se ujal Zdeněk Stejskal (1980), v současné době v angažmá jako herec a režisér Horáckého divadla Jihlava, má za sebou spoustu hereckých rolí i režijních prací. Působil také v Divadle Šumperk a v Městském divadle ve Zlíně.
„Hledal jsem tedy poetického hrdinu. Rytíře! Nalezl jsem
Dona Quijota, který se stal předobrazem našeho rytíře Jednohubky. Náš rytíř má
také svou vysněnou Dulcineu, kterou pak nalezne uprostřed rytířského klání o
život na plastikovém tácečku mezi krekrami a uzeným lososem. Nalezne svou dívku
s čokoládovou pletí, něžnou duší a hlubokým tajemstvím uvnitř. Nalezl jsem v naší hře také rytíře, který bojuje
sám se sebou. Se svým starším a zkušenějším Donem Quijotem v podobě uzeného
porcovaného lososa. Ano, i náš losos má někde svou vysněnou dívku, svou
hlubokou poetickou duši, svou neutuchající touhu po životě. Ale oproti rytíři
Jednohubkovi se ji snaží navždy zapomenout. A právě ono donquijotství spojuje
tyto dva nesmiřitelné bojovníky uprostřed velké hostiny obrů.
Vše najednou dostávalo význam a začalo dávat smysl. A navíc, nacházel jsem
stále nové a nové věci. Plně jsem propadl celé hře. Začal jsem ji sám v sobě
žít.“
Zdeněk Stejskal, kráceno, upraveno

Herecké výkony jsou postaveny na matadoru šumperské divadelní scény Petru Komínkovi (Losos) a především na mladé dvojici čerstvě se milujícího páru, Radku Fibichovi (Rytíř Jednohubka) a Karolíně Ščučkové (Špička). Přijďte posoudit, jak se „postava“ patetického, životem protřelého a pragmaticky uvažujícího Lososa na jednom švédském stolu popasuje se svěží naivitou Špičky a s energičností mladého rytíře Jednohubky.
Zlomte vaz!

Šéfem uměleckého souboru Eagle Performance je Petr Král, autorem scény je Tomáš Wurst a autorem hudby Darek Král.
Děkujeme ostatním pracovníkům uměleckotechnického, PR, gastro a ekonomického provozu, které budou vyjmenováni v programu představení.
Premiéra se koná pod záštitou starosty města Šumperka Mgr. Tomáše Spurného.
Po premiéře malé občerstvení, asi to tedy bude nečekaně švédský stůl o třech chodech.
Víno na švédském stole od společnosti Znovín Znojmo.
Představení uvádíme v sále s omezeným počtem míst, bez místenkového režimu.
Takže platí – kdo je u švédského stolu dříve, ten si vybírá.
Cena vstupenky je 250,- Kč vč. DPH.
Nakupte přímo, případně doporučujeme rezervaci na email tom.aberle@eagletechnics.cz .
Prodej vstupenek:
Eagle Technics s.r.o., Nemocniční 8a, tel. 777 700 740, Po, St 8-16:30, Út, Čt,Pá 8-16 hod.
Inforační centrum Šumperk, Hlavní tř. 14, tel. 583 214 000, Po-Pá 8-17 hod, So a Ne 9-12 hod a 13-17 hod
Městská knihovna T.G.Masaryka Šumperk, 28.října 1, tel. 583 214 588, Po-St,Pá 8-18 hod, So 8-12 hod
Zbylé vstupenky na místě 30 minut před představením.
Práva k provozování zastupuje DILIA Praha.

Společnost Eagle Technics s.r.o., která provozuje značky Eagle Gallery a Eagle Performance, nečerpá pro své aktivity dotace z žádných veřejných zdrojů. Financování probíhá pouze na základě řádného vstupného a s pomocí našich soukromých reklamních partnerů a podporovatelů, kterým tímto velice děkujeme.
Našimi podporovateli jsou PLATIT, OSKA PROLEN, CERAMICA VIVIENTE, ZNOVÍN ZNOJMO, STROZATECH, FARMA MORAVA, UVAX, CENTRUM ESTELLE, EKOZIS a DAREK.
Tomáš Aberle, s využitím více zdrojů
Grafika Zdeněk Přikryl, PR Marian Koza